Loading...

(Just one moment)

FAQ – sesja noworodkowa

Kiedy powinniśmy zarezerwować sesję noworodkową?

Wstępny termin naszego spotkania rezerwujemy najpóźniej na kilka tygodni przed planowaną datą porodu lub cesarskiego cięcia, gdy cała uwaga nie jest jeszcze skupiona na tym wyjątkowo intensywnym czasie zaraz po przyjściu dziecka na świat. Wstępną datę ustalamy na ok. 7-10 dzień po wyznaczonym terminie pojawienia się maluszka na świecie.
Dokładną datę ustalimy po porodzie, mając na uwadze stan zdrowia i samopoczucie mamy i dziecka.

Rezerwacja sesji zdjęciowej jest równoznaczna z akceptacją regulaminu.

W jaki sposób dokonywana jest rezerwacja sesji?

Rezerwacji można dokonać telefonicznie, poprzez e-mail lub wiadomość na Facebooku.
Po ustaleniu terminu w celu potwierdzenia rezerwacji wymagany jest bezzwrotny zadatek w wysokości 100 zł, płatny na numer konta podany przeze mnie w wiadomości e-mail. Wpłaty należy dokonać w ciągu dwóch dni od dnia ustalenia terminu rezerwacji, w przypadku braku płatności po tym czasie rezerwacja wygasa automatycznie. Po dokonaniu wpłaty sesja jest dla Państwa zarezerwowana także wtedy, gdyby termin uległ zmianie.

Jaki jest najlepszy wiek dziecka na wykonanie sesji noworodkowej?

Najlepszy moment na wykonanie sesji noworodkowej to dwa pierwsze tygodnie życia dziecka. To czas głębokiego i spokojnego snu, o który jeszcze nie jest trudno, gdy tylko maluszek jest nakarmiony i przewinięty. To także moment, gdy ciało dziecka jest jeszcze bardzo elastyczne, a pozycje w jakich się ono znajduje podczas takiej sesji są zbliżone do jego naturalnego ułożenia w brzuchu mamy i są dla niego w pełni bezpieczne.
W kolejnych tygodniach możemy także z powodzeniem zrobić sesję maluszka, o ile wykluczymy pozycje, które w tym wieku mogą być już dla niego niekomfortowe. Skupimy się wtedy na naturalnych pozycjach dla danego wieku i zdjęciach w objęciach rodziców.

W jakiej sytuacji powinniśmy dokonać zmiany terminu sesji?

Zmiany terminu sesji przyjmuję najpóźniej na 24 godziny przed ustaloną datą spotkania. Po tym terminie rezerwacja jest anulowana, a zadatek nie podlega zwrotowi.
Datę naszego spotkania zmieniamy w następujących sytuacjach:
– jeżeli nastąpiły komplikacje okołoporodowe i mama nie czuje się na siłach na udział w takim wydarzeniu;
– jeżeli maluszek urodzi się przed terminem i jego stan zdrowia wymaga, żeby przed sesją nabrał siły i wagi;
– jeżeli w dniu zaplanowanego przez nas spotkania musiała odbyć się wizyta u lekarza;
– gdy konieczne jest naświetlanie po wystąpieniu żółtaczki poporodowej;
– gdy na skórze występują bardzo widoczne zmiany będące skutkiem trądziku lub alergii (wiele przebarwień można z powodzeniem wyretuszować, więc tę kwestię konsultujemy indywidualnie);
– gdy ktokolwiek z uczestników sesji ma objawy przeziębienia lub grypy.

Które sytuacji nie są przeciwskazaniem do wykonania sesji?

– łuszcząca się skórka, przebarwienia, żyłki widoczne na skórze dziecka w pierwszych tygodniach po porodzie;
– żółtaczka, która nie wymaga naświetlania;
– kolki – choć mocno utrudniają spokojny sen i być może uniemożliwią niektóre pozycje, są stanem zupełnie naturalnym i na szczęście najczęściej nie występują w pierwszych dwóch tygodniach życia maluszka.

Ile czasu trwa sesja noworodkowa?

Sama sesja trwa ok. 2-3 godzin, choć oczywiście mogą pojawić się nieprzewidywane sytuacje, które absolutnie nie powinny być dla Państwa powodem do stresu. To jest dzień przewidziany dla Państwa, proszę więc nie martwić się, gdy ten czas się wydłuży, nawet dwukrotnie. Zdaję sobie sprawę z tego, że maluszek dla swojego komfortu potrzebuje karmienia na żadanie tak długo, jak tego chce, przewinięcia tyle razy ile wymaga sytuacja, a czasem po prostu przytulenia i głosu mamy. Wszystko to uwzględniam podczas naszego spotkania. Podczas sesji Państwo i dziecko to najważniejsze osoby w studio, a moim obowiązkiem jest zapewnienie w tym czasie komfortowych warunków dla wszystkich.
Zachęcam także, by również Państwo nie planowali w tym dniu innych wydarzeń, które zmusiłyby nas do pośpiechu i przyjemnie spędzili ten czas.

Czy w trakcie sesji noworodkowej wykonywane są także zdjęcia z rodzicami i rodzeństwem?

Oczywiście, jak najbardziej jest taka możliwość. Natomiast jeżeli zdecydują się Państwo na zdjęcia rodzinne, poproszę o wcześniejsze poinformowanie mnie o ilości osób na sesji oraz omówienie garderoby, która pozwoli na wykonanie pięknych, spójnych kolorystycznie zdjęć całej rodziny.
Ponieważ w pierwszej części sesji wykonywane są zdjęcia najmłodszego członka rodziny, w tym czasie starsze dzieci muszą mieć zapewnioną opiekę – obecność jednego z rodziców w trakcie sesji noworodkowej jest niezbędna ze względów bezpieczeństwa.

Jak wygląda przebieg sesji?

Sesja odbywa się w moim studiu fotograficznym w Ostrówku pod Warszawą (zobacz na mapie) w dni robocze (od poniedziałku do piątku) w godz. 10.00 – 14.00.
Jeżeli po przyjeździe i załatwieniu formalności (podpisanie umowy i uiszczenie opłaty) dziecko będzie spokojne i zrelaksowane, przystępuję do przygotowania pierwszej stylizacji w owijce, która daje maluszkowi ciepło i poczucie bezpieczeństwa niczym w brzuchu mamy. Najczęściej dziecko wtedy głęboko zasypia ale jeżeli najpierw będzie potrzebowało nakarmienia i/lub przewinięcia, to od tego rozpocznie się nasza sesja.
Podczas sesji kilkakrotnie są zmieniane pozycje, w których ułożone jest dziecko, jak i elementy stylizacji – owijki, kocyki, opaski i ewentualne dodatkowe rekwizyty.
Całą koncepcję kolorystyczną i stylistyczną ustalam z Państwem przed naszym spotkaniem, drogą telefoniczną lub e-mailową.
Po zakończeniu portretowania samego maluszka, jeżeli rodzice wyrażą taką chęć podczas ustalania przebiegu sesji, wykonuję ujęcia z rodzicami i rodzeństwem.

Co mamy zabrać na sesję dla maluszka, jego rodzeństwa i dla nas?

Dla najmłodszego uczestnika należy zabrać kocyk, w którym jest otulany na co dzień (znajomy zapach daje poczucie bezpieczeństwa), pieluchy na zmianę oraz tetrowe, butelkę z mlekiem jeśli mama nie może lub nie chce karmić dziecka piersią w studiu, chusteczki nawilżające, szczoteczkę do włosków, oliwkę pielęgnacyjną (szczególnie gdy dziecko ma odstające skórki).
Wszystkie elementy garderoby dla maluszka konsultujemy jeszcze przed sesją i są one zapewnione z mojej strony. Oczywiście jeżeli chcą Państwo uwiecznić dziecko w swoim ubranku, jak najbardziej będzie to możliwe, proszę tylko o wcześniejszy kontakt w tej sprawie, żebym mogła zadbać o kolorystyczną spójność danej stylizacji. Jeżeli chcą Państwo, by na zdjęciach znalazły się jakieś dodatkowe rekwizyty – ulubione zabawki, przedmioty związane z jakimś zawodem, itp., także proszę o wcześniejszy kontakt w tej sprawie.
Dla starszych dzieci biorących udział w zdjęciach należy zabrać wcześniej skonsultowane ubrania, ulubione przekąski i napoje, grzebień/szczotkę i na wszelki wypadek strój na zmianę.
Proszę pamiętać, że ze względu na komfort najmłodszego uczestnika w studiu będzie bardzo ciepło, tj. ok. 26 stopni, trzeba więc pod tym kątem zaplanować garderobę dla siebie i starszego rodzeństwa biorącego udział w zdjęciach.
Podczas przygotowania stylizacji dla Państwa proszę pamiętać, by ubrania miały jednolite kolory i były pozbawione dużych wzorów. W przypadku panów najlepiej sprawdzają się gładkie koszule lub koszulki typu t-shirt. Wszystkie elementy garderoby skonsultujemy wcześniej, więc proszę potraktować to jak dobrą zabawę.
W pomieszczeniu studia nie można przebywać w butach, proszę więc pamiętać o obuwiu na zmianę.

Jak mam przygotować się do sesji noworodkowej?

Proszę o wyprasowanie i oczyszczenie z pyłków ubrań starszych dzieci i swoich oraz sprawdzenie i ewentualne podcięcie dzieciom paznokci. To są drobiazgi, które niedopilnowane są bardzo widoczne na zdjęciach i wymagają żmudnej i czasochłonnej obróbki.
Wszystkie potrzebne akcesoria oraz ubrania, wymienione powyżej warto spakować poprzedniego dnia, by w dniu sesji nie denerwować się przygotowaniami i przyjechać zrelaksowanym i spokojnym, co także udzieli się najmłodszym członkom rodziny i pozwoli na spędzenie wspólnie miłych chwil i wykonanie pięknych zdjęć.
Na ile będzie to możliwe, proszę o nakarmienie najmłodszego dziecka najpóźniej na godzinę przed naszym spotkaniem, a jeśli w zdjęciach będą uczestniczyły starsze dzieci, proszę by były nakarmione i wypoczęte, co pozwoli nam na przeprowadzenie sesji w dobrych humorach.

Czy jest możliwość wykonania profesjonalnego makijażu na miejscu czy trzeba wykonać go we własnym zakresie?

Makijaż oraz fryzura są po stronie uczestników sesji, na miejscu możemy wykonać tylko pewne poprawki dla uzyskania spójności stylistycznej.

Czy możemy sami wybrać zdjęcia?

Wstępną selekcję zdjęć wykonuję ja, następnie przesyłam Państwu galerię zawierającą ok. 20-30 zdjęć, z której dokonują Państwo wyboru zdjęć w ilości zgodnej z wykupionym pakietem. Wybrane fotograifie są następnie retuszowane.
Oczywiście jest możliwość zakupienia dodatkowych ujęć – po szczegóły zapraszam do cennika.

Czy można kupić inną ilość zdjęć niż te zamówione w pakiecie?

Liczba zdjęć określona w pakiecie jest liczbą minimalna. Jak najbardziej istnieje możliwość dokupienia większej ilości ujęć, które przekraczają liczbę wstępnie wykupioną zestawie.

W jaki sposób i w jakiej formie otrzymamy zdjęcia?

Jeżeli zdjęcia zostały zamówione w formie elektronicznej, zostaną wysłane do Państwa poprzez link do pobrania.
Zdjęcia w formie papierowej są dostarczane kurierem lub możliwy jest także ich odbiór osobisty.
W każdym przypadku pakiet zawiera zdjęcia w pełnej rozdzielczości do druku oraz w formacie do publikacji na Facebook’u, zgodnym z aktualnymi wytycznymi.

Czy muszę wyrazić zgodę na publikację moich zdjęć w portfolio Cristi portretuje?

Bez pisemnej zgody z Państwa strony żadne zdjęcia z sesji nie są publikowane, mają Państwo także prawo w każdej chwili wycofać wcześniej udzieloną zgodę na publikację swojego wizerunku.
Jeżeli decydują się Państwo na publikację wykonanych na sesji zdjęć w swoich mediach społecznościowych, tym samym udzielają Państwo zgody na umieszczenie zdjęć z sesji na moich profilach społecznościowych.
Brak zgody na umieszczenie zdjęć w moim portfolio jest równoznaczny z brakiem możliwości publikacji tych zdjęć w Państwa przestrzeni publicznej.
W przypadku publikacji w mediach społecznościowych wymagane jest oznaczenie mnie jako autorki zdjęć.

Jakie obowiązują zasady bezpieczeństwa podczas sesji noworodkowej?

Warunkiem by sesja się odbyła jest brak oznak infekcji u wszystkich osób biorących w niej udział.
Bezpieczeństwo maluszka jest podczas sesji sprawą najważniejszą. Jestem po przeszkoleniu z udzielania pierwszej pomocy niemowlętom oraz małym dzieciom.
Przed każdą sesją podłoga oraz wszystkie akcesoria są myte neutralnym środkiem dezynfekującym.
W trakcie sesji mam założoną maseczkę oraz obuwie, w którym przebywam tylko w pomieszczeniu studia.

Z każdym maluszkiem postępuję tak, jak oczekiwałbym, że ktoś będzie obchodził się z moim dzieckiem. Dobrze pamiętam jaki lęk towarzyszył mi, gdy ktoś brał na ręce mojego syna w pierwszych tygodniach życia, podczas sesji nie robię rzeczy, które sprawiłyby, że rodzic poczuje się niekomfortowo.
Nie zostawiam dziecka samego nawet na chwilę, jeżeli muszę na chwilę odejść, zawsze korzystam z asekuracji dodatkowej osoby – dlatego tak ważne jest, żeby rodzic był cały czas obecny podczas sesji.
Proszę także pamiętać, że nie zawsze będę mogła wykonać wszystkie pozycje wymarzone przez rodziców. Każdy maluszek jest inny i inaczej reaguje na dotyk, ułożenie, czy owinięcie. Zostałam przeszkolona, jak bezpiecznie przygotować i układać dziecko do zdjęć i nigdy nie wykonuję danej pozycji, gdy widzę, że dziecko czuje się niekomfortowo. Jego bezpieczeństwo i spokój są dla mnie o wiele ważniejsze od najpiękniejszego ujęcia.
Stylizacje, na których dziecko jest zawieszone nad podłogą wykonuję tylko i wyłącznie w postprodukcji w formie fotomontażu.

W razie jakichkolwiek pytań nieujętych powyżej, zapraszam do kontaktu ze mną telefonicznie pod numerem (+48) 664 786 477 lub przez formularz kontaktowy.